• Andrej Špilevoj

Ar įmanoma suplanuoti vestuves Italijoje patiems?

Atsakymas – taip, tikrai įmanoma, tačiau yra nemažai bet... Bent keliais atradimais ir patarimais pasistengsiu pasidalinti ir su Jumis, nes visai nesenai pati nėriau į avantiūrą, susituokti Italijoje ir dabar jau galiu pasakyti, kad tai buvo šventė, kurią prisiminsime su plačia šypsena ir šiluma širdy, o tai, kad nuo pradžios iki pabaigos vestuves planavau pati, padarė šią dieną dar ypatingesne, tiesa, kainavo nemažai nervų. Paskutines savaites prieš išvykstant juokavau, kad gali gautis tik labai brangios atostogos. Vis tik susituokti pavyko, visą dieną mums švietė saulė, lydėjo vietinių šypsenos, svetingumas ir šūksniai „Auguri“ (liet. sveikinimai). Na o pamačiusi nuotraukas dar kartą įsitikinau, kad susikūrėme pasaką! Taigi dalinuosi šventės detalėmis ir atradimais, kurie gal bus nors kiek naudingi, jei ir Jūs išdrįsite patys planuoti savo šventę Italijoje.Pirmiausia išsirinkite regioną. Mus sužavėjo Amalfi pakrantė, gyvenome Maiori, santuoka vyko gretimame Minori miestelyje. Jie yra nutolę apie 70 km nuo Neapolio oro uosto, kur ketvirtadieniais bei sekmadieniais Ryanair vykdo skrydžius iš Kauno. Keliavome išsinuomotu automobiliu. Tiesa, norint patekti į Amalfi pakrantę tenka įveikti nemažą atkarpą kalnų keliukais, o Italijoje eismas gan beprotiškas, tad kelionės gali užtrukti ir ilgėliau, nei žada navigacija. Žinomiausi pakrantės miesteliai: Positano, Ravello ir Amalfi, nuotraukose sužavi, tačiau net ir spalį, kai sezonas į pabaigą, jie yra perpildyti, todėl siūlau santuokai rinktis mažesnius, netoliese esančius miestelius, kuriuose pajausite tikrąją regiono dvasią, tiesa, nemažai ir sutaupysite, mat viešbučiai mažesniuose miesteliuose gali būti ir per pus pigesni. Mums dailus B&B su balkonu bei pasakišku vaizdu į jūrą ir kalnus kainavo 120 EUR nakčiai.


Išsirinkite datą. Santuoka vyko spalio viduryje. Dieną lepino 23-25 laipsnių šiluma, kuri tiesiog tobula. Tiesa, Italijoje populiariausias mėnuo rengti vestuves - rugsėjis, todėl geriau vengti šio laiko, mat bus sunku rasti vietą santuokai, na o lietuviams ir gan karštoka – temperatūra artėja prie 30 laipsnių. Tuo metu spalio pirmoji pusė jau ramesnė, mat sezonas visai baiginėjasi ir orai iš ties palankūs. Tiesa, pradėjau vestuves planuoti balandį, patarimas, pradėkite anksčiau, laimėsite šiek tiek daugiau ramybės!


Susiraskite vietą santuokos ceremonijai. Čia ir prasidėjo visas įdomumas bei iššūkiai. Mes tuokėmės Minori bažnyčioje, tuokė lietuvis kunigas, kuris atvyko iš Romos, kartu sudarėme ir civilinę santuoką. Labai nesinorėjo tuoktis Lietuvoje, o tada dar kartą Italijoje, todėl teko sutvarkyti nemažai dokumentų abiejose šalyse, bet apie formalumus vėliau...

Pirmas dalykas, kurį turite žinoti, į angliškai parašytus laiškus atsako tik viešbučiai ir restoranai, bažnyčiai reikia rašyti itališkai! Man labai pasisekė, kad turiu draugę, kuri laisvai šneka itališkai ir padėjo man rašyti laiškus, bei vieną kitą kartą ir paskambino. Neapsiribokite viena bažnyčia, iš karto rašykite mažiausiai penkioms, tiesiog išsiuntinėkite tą patį laišką, didžioji dalis Jums tiesiog neatsakys, dalis atsakys, kad tą dieną negali. Na o jei pasiseks gausite vieną, ar du atsakymus, o tada jau Jūs galėsite rinktis. Dar vienas niuansas, auka bažnyčiai tikrai nėra simbolinė, mūsiškė paprašė 600 eurų. Taip pat teks apsiginkluoti kantrybe, mat atsakymų į laiškus gali tekti laukti ir po keletą savaičių, nebijokite pakartoti laiško kelis kartus, o geriausia skambinkite (žinoma, reikėtų bendrauti itališkai).Jei norite ceremonijos lietuvių kalba, teks susirasti lietuvį kunigą Italijoje. Tiesiog į google veskite: „Kunigai už vyskupijos ribų“ ir rasite sąrašus, kas šiuo metu dirba ar studijuoja Italijoje, parašykite laišką. Mus tuokęs kunigas maloniai sutiko atvykti iš Romos.

Kai jau sutarsite su bažnyčia, susiraskite to miestelio savivaldybės (it. Comune) kontaktą ir informuokite, kad norėsite sudaryti ir civilinę santuoką. Šioje vietoje reikėtų aptari, kokių dokumentų Jums reikės, mat to niekur nėra parašyta, tad rašau detaliai, ką reikia padaryti. Man teko bent tris kartus žingsniuoti į vertimų biurą ir pas notarą, kol dokumentai įtiko Italijos savivaldybės darbuotojui.

Savivaldybei turėsite pateikti gimimo liudijimų kopijas. Notaras turi patvirtinti, kad kopija tikra, tada šis dokumentas verčiamas į italų kalbą ir notaras apostile tvirtina vertėjo parašą.


Taip pat turite pateikti pažymas, patvirtinančią kliūčių sudaryti santuoką nebuvimą. Jas galima užsakyti civilinės metrikacijos skyriuje. Kai turėsite dokumentą, notaras turės apostile patvirtinti pažymą išdavusio darbuotojo parašą, tada šis dokumentas kartu su apostile yra verčiamas į italų kalbą, po to notaras tvirtina vertimą ir uždeda apostilę, tvirtindamas vertėjo parašą. Va tik tiek tereikia žinoti ir sutaupote nemažai laiko. Visos šios pažymos atsiėjo apie 150 eurų.

Dokumentus bažnytinei santuokai turite tvarkyti savo parapijoje Lietuvoje, čia Jums padės vietos kunigas, tad šūsnies dokumentų, kurių reikės, nevardinsiu. Kai visi reikiami dokumentai bus surinkti, kurija Lietuvoje juos išsiųs į kuriją Italijoje.

Kai šią dalį perskaitėte, matyt, kilo klausimas, gal vis tik geriau susimokėti už vestuvių planuotojų paslaugas, kurie viską žino ir padės susitvarkyti reikiamus dokumentus, žinos kontaktus, bendraus itališkai? Gal ir geriau, bet turite žinoti, kad vien tik mokestis vestuvių planuotojui yra apie 2 000 eurų ir į šią sumą niekas nėra įskaičiuota. Iš esmės tik šis skaičius mane ir motyvavo pačiai pabandyti susikurti savo pasaką. Džiugu, kad pavyko!


Išsirinkite fotografą. Santuoką labai svarbu įamžinti! Ypač Italijoje. Kaip sako mūsų fotografas: „Italijoje net ten kur negražu, gražiau nei Lietuvoje“. Kad ir kaip myliu Lietuvos lygius laukus, negaliu su šiuo teiginiu nesutikti. Su mumis keliavo ir viską užfiksavo nuostabus fotografas Andej Špilevoj (Ilgai ir laimingai). Dėkinga jam be galo už gerą nuotaiką ir dar geresnius kadrus! Fotografo paslaugų kaina – 1500 eurų, fotografas pats rūpinosi savo apgyvendinimu ir atvykimu į vestuvių vietą, o dieną prieš dar gavome dovanų nuostabią prieš vestuvinę fotosesiją.


Susiraskite, kas nuotakai padarys šukuoseną ir makiažą. Nuotakai išties svarbu atrodyti tobulai, tad atrodytų, nesinori taupyti, tačiau makiažas ir šukuosena nuotakai Italijoje kainuoja po 150 eurų, taigi, viso 300 eurų, jei kviečiatės specialistą į savo viešbučio kambarį. Man kainos pasirodė nelogiškos, tad teko suktis. Plaukus tvarkiausi paprastoje vietos kirpykloje, užsirašiau per FB messenger, sumokėjau vos 20 eurų, rezultatu esu visiškai patenkinta. Makiažą darė mano draugė, kuri nėra profesionalė, tačiau taip pat tobulai susitvarkė su užduotimi. Tiesa investavau ir nusipirkau šiek tiek profesionalios kosmetikos. Taigi vietoj 300 eurų, išleidau vos 20.


O kaip gi nuotaka be puokštės... Vestuvinių puokščių kainos Italijoje prasideda nuo 150 eurų. Man vėl nepatiko skaičiai, tad nusprendžiau puokštę skraidintis iš Lietuvos. Sprendimas pasiteisino 100 procentų, sumokėjau 100 eurų ir turėjau tobulą puokštę, pagaminta iš miegančių rožių (technologija, kai gyvos gėlės apdorojamos taip, kad išsilaiko net 5 metus, tereikia dulkes nupūsti). Gėles atkeliavo iš Utenos, matyt, Vilniuje tokių kainų nerastume. Jei norite pasigrožėti puikios floristės Židrės darbais, keliaukite į www.facebook.com/zidresgeles.Suplanuokite savo vestuvių dieną. Žinoma viskas dėliojasi apie tai, kokį ceremonijos laiką suderinsite su bažnyčia. Mes turėjome gan tikslų, tačiau neperspaustą planą, kad jaustumėmės patogiai ir nereikėtų lakstyti galvas pametus. Diena atrodė taip:

· 10:00-11:00 – šukuosena;

· 11:30-13:30 – makiažas, nuotakos buduaro, bei jaunikio pasiruošimo fotosesijos;

· 14:00-15:00 – nuotakos ir jaunikio susitikimo (first look) fotosesija Maiori „Palazzo Mezzacapo“ soduose;

· 15:00-16:00 – nuvykimas į santuokos vietą, fotosesija su svečiais prie bažnyčios;

· 16:00-16:30 – santuokos ceremonija;

· 16:30-17:00 – sveikinimai ir šampanas Minori prieplaukoje;

· 17:30-19:00 – fotosesija „Villa Rufolo“ Ravello miestelyje;

· 20:00 – šventinės vakarienės pradžia.


Reikėtų paminėti, kad būtų idealu, jog jaunieji santuokos dieną, jei tai įmanoma, patys nevairuotų. Bent jau Amalfi pakrantėje itin sudėtinga rasti, kur pastatyti automobilį, o eismas, kaip minėjau, visiškai beprotiškas. Labai džiaugėmės, kad mūsų mylimi liudininkai šiuo klausimu labai padėjo.

Taip pat būtina apvažiuoti visus taškus, kuriuose būsite per vestuves, dieną prieš šventę ir pasitikrinti, ar iš tiesų pateksite į suplanuotas fotosesijų vietas, per kiek laiko įveikiami atstumai, kur statysite automobilį ir panašiai. Taip pat tą pačią dieną turėjome susitikimus su savivaldybės darbuotoju bei bažnyčios, kurioje tuokėmės, klebonu ir vargonininku. Suderinome paskutines detales bei atidavėme reikiamus dokumentus. Tiesa, šie susitikimai neapsiėjo be vietinės vertėjos pagalbos, jos paslaugos kainavo 65 eurus.

Atskirai norisi pasidžiaugti pagrindinės fotosesijos vieta. Fotografavomės nepaprasto grožio Rufolo viloje Ravello miestelyje esančiame šiek tiek aukščiau kalnuose. Tiesa, kad galėtume ten daryti profesionalią fotosesiją, turėjome sumokėti 150 eurų. Įprastai patekimas į vilą kainuoja 7 eurus, kadangi tai mokamas objektas, jis nebuvo pergrūstas ir galėjome džiaugtis nuotraukomis be minios turistų.


Šventinei vakarienei pasirinkome jaukų šeimos restoraną su nuostabiu citrinmedžių sodu. Tiesiog rezervavau restorane stalą 10-čiai žmonių ir paprašiau, kad jį šiek tiek papuoštų. Na o patiekalus užsakinėjome iš meniu. Su užkandžiais, pagrindiniais patiekalais, desertais ir vynu, kiek tik norėjosi, sumokėjome apie 440 eurų.


Štai tokia buvo mūsų diena, tiesa, sunku perteikti tą emociją, kuri mus lydėjo. Italai, gyvenantys mažuose miesteliuose, yra be galo šilti ir atviri žmonės, mums visi šypsojosi, sveikino, išbučiavo net stovėjimo aikštelės prižiūrėtojas, o restorane savininkas vaišino vietiniu „Limoncello“ gėrimu, mums švietė saulė ir ošė jūra... Nieko geresnio savo vestuvių dienai negalėjome ir norėti...Emocijų neįkainosi, tačiau pabandykime suskaičiuoti, kiek kainuoja susikurti tokią šventę. Neįskaičiuosiu išlaidų rūbams ir žiedams, tai jau kiekvieno individualus pasirinkimas, kiek tam skirti, o šių atributų reikia net ir paprasčiausioms vestuvėms. Taigi pradedame:

· Skrydžiai dviem su registruotu bagažu – 280 eurų;

· Fotografas – 1500 eurų;

· Viešbutis trims dienoms – 342 eurų;

· Dokumentų tvarkymas – 200 eurų;

· Automobilio nuoma trims dienoms (įskaičiuotos parkavimo bei kuro išlaidos) - 250 eurų;

· Auka bažnyčiai bei kunigo atvykimo iš Romos išlaidos – 670 eurų;

· Gėlės – 100 eurų;

· Šukuosena – 20 eurų;

· Fotosesija Rufolo viloje – 150 eurų;

· Vakarienė – 440 eurų.


Taigi, viso 3952 eurai, pridėkime smulkias išlaidas, kurių tikrai buvo, bet neįvardinau ir gauname apie 4500 eurų, prie kurių nepamirškite pridėti numatomų išlaidų žiedams bei rūbams.


Žinot, nei vieno euro negaila, tikrai buvo verta. Tiesa viso mūsų buvo 10 žmonių, taigi, tai nebuvo vestuvės dviese, tačiau su svečiais sutarėme, kad jie neneša mums dovanų, atvyksta tuščiomis rankomis, kuriomis galės mus stipriai apkabinti, tai mums buvo svarbiausia. Na o mūsų svečiai buvo labai savarankiški, patys rūpinosi savo atvykimu, viešbučiu, lėktuvų bilietais, taip pat kone kiekvienas turėjo po užduotį vestuvių dienai, kad mums patiems, kuo mažiau reikėtų rūpintis techninėmis detalėmis. Taigi, jei ketinate kviesti svečius ir dengti jų išlaidas, nepamirškite to įskaičiuoti.


Matyt, ne viską surašiau ir užmiršau, ką nors labai svarbaus paminėti, bet juk pusės metų paieškų, atradimų ir padarytų klaidų planuojant tiesiog neįmanoma surašyti į vieną tekstą. Džiaugiuosi dalindamasi ir tikiuosi, kad bus nors viena pora, kuriai šie mano įspūdžiai ir atradimai bus naudingi, palengvins vestuvių planavimą ar bent jau padės apsispręsti ar verta nerti į tokią avantiūrą.


P.S. Verta!


Linkėjimai!

Rūta