• Andrej Špilevoj

Fotografo patarimai jaunavedžiams (I dalis)

Štai ir atsirado laiko prisėsti, apmąstyti praėjusio 2019 metų sezono patirtį ir surašyti keletą praktiškų patarimų būsimiems jaunavedžiams.

Antroje dalyje daugiau dėmesio skirsiu sodybų aptarimui, bet čia pakalbėkime apie tai, kas, būsimieji jaunavedžiai, yra jūsų rankose. Tikiuosi kurie nors iš šių patarimų jums bus į naudą. Priminsiu – kad tai FOTOGRAFO patarimai, tad į juos nebūtina atsižvelgti, jei manote, kad žinote geriau. Tačiau jei jums svarbu, štai ką supratau fotografuodamas šiais metais:


Būtinai užsisakykite fotografo paslaugas nuo pat ryto: Nesvarbu, kaip jūsų namai atrodo, suremontuoti jie ar ne, kiemas sutvarkytas ar ne – pradėkite foto istoriją nuo pat pasiruošimo. Pasiruošimas dažniausiai prasideda nuo jūsų sugrįžimo iš kirpėjos, tačiau neretas fotografas pradės šiek tiek anksčiau, papildydamas jūsų galeriją detalių nuotraukomis, sveikinančiais kaimynais, mamos ašara arba net naminių gyvūnų “fotosesija”.


Nebūtinai katedra – tai “gražiausia bažnyčia”: Jei pakvietėte ne daugiau, nei 100 svečių, labai patarčiau paieškoti mažos bažnytėlės kur nors apylinkėse. Mažos vienkiemių ir kaimų bažnytėlės turi savo šarmą, o jūsų pakviesti svečiai užpildys ją ir tuščių vietų bus kur kas mažiau. Prie viso to galėsite nebrangiai papuošti ją lauko gėlėmis, o po ceremonijos neskubins kita jaunųjų pora, laukianti savo eilės. Tokiose vestuvėse Lietuvoje buvome tik vieną kartą ir stebimės, kodėl toks mažas susidomėjimas jomis – juk tai kur kas patogiau ir jaukiau.


Sodyba "Vila Barbora"

Atsisakykite stalų sustatytų raide L arba U: Šį patarimą pakartosiu antroje dalyje, kai kalbėsiu su sodybų savininkais, tačiau jūs irgi turite galimybę viską pakeisti – pasinaudokite ja. Visų pirmą – ilgi stalai – tai nebe populiaru. O nepopuliaru, nes tai ne skoninga ir nepatogu. Nepatogu jums vaikščioti iš vietos į lauką, nepatogu aptarnaujančiam personalui, nepatogu jūsų draugams, nes būsite nuo jų per 10-15 žmonių ir susitiksite tik išlindę iš už jų. Viskas, tai - praeitis. Sprendimas: atskiri staliukai, prie kurių galite susodinti 8-10 žmonių. Vakarinės dalies vedėjas jums irgi liks dėkingas už tokią patogią aplinką žaidimams ir šokiams. Kai kurių sodybų praktika- naudoti vieną ilgą stalą “I” raidės formos, be posūkių ir kitų nereikalingų sprendimų. Tai nėra blogas variantas, nes dažniausiai tai taip pat patogu, kaip ir atskiri staliukai. Tokius sprendimus matėme Pas Rapolą, Liepų sodyboje, bei mažesnėse vestuvėse Italijoje – jauku ir patogu.Lazerių šou

LED balionai – gražu pažiūrėti gyvai, nuotraukose – ne! Jei planuojate 12-tos valandos veiksmą, ir norite žūtbūt jį įamžinti gražiai, štai, kas tinka: fejerverkai, šaltosios ugnelės, lazerių bei ugnies šou, gintaro dulkės. LED balionai nešviečia pakankamai šviesiai, kad juos “pagautų” fotoaparato matrica, todėl nedėkite daug vilčių. Jei nuotrauka jums svarbi – pasirinkite ką nors ryškesnio.


Norite daugiau nuotraukų – nebūtina skubėti iš lokacijos į lokaciją! Neretai jaunavedžiai manęs klausia, kur dar galėtų nuvažiuoti, kad tik kuo daugiau tų “įdomesnių nuotraukų” būtų. Mano nuoširdus patarimas – pasirinkite vieną įdomią lokaciją, vietoj to, kad lėkti po ceremonijos į keletą skirtingų. Manau, kad vienas iš tokių “įdomesnių lokacijų” pavyzdžių – Taujėnų dvaras: gražus ir sutvarkytas dvaro pastatas, nuostabus fasadas, labai didelis parkas, unikalios arkos, akmenys, statulos, supynės, pavėsinės ir kiti statiniai, ežerėliai, dailūs tilteliai... Vienoje vietoje – aibė nuotraukų, kuriose atsispindės ir gamtos ir meno kūrinių grožis. Čia tik vienas iš pavyzdžių. Iš patirties sakau: jei sugalvosite aplankyti 3-4 vietas – greičiausiai nežmoniškai pavargsite, o paskutinėje lokacijoje tikrai prisiminsite šį straipsnį ir pasigailėsite, kad nepaklausėte manęs.


Tuoktis vidurdienį nėra taisyklė, labiau – stereotipas. Iš savo tarptautinės fotografavimo praktikos pastebėjau tendenciją Lietuvoje tuoktis 12-13 valandą dienos. Ar tai mūsų kunigai turi tokį pageidavimą, ar patys jaunieji – man kol kas paslaptis. Šiemet teko fotografuoti vestuves, kurios vyko po pietų- 16 valandą. Tai buvo labai išmintingas pasirinkimas: pasiruošimas vyko įprastu laiku, tačiau nuo 12 iki 13 valandos turėjome laiko jaunosios fotosesijai su draugėmis ir šeimos nariais, nuo 14 iki 15 valandos vyko poros meninė fotosesija dvare su artimiausiais draugais. 16 valandą jaunieji buvo palaiminti bažnyčioje, o 17 valandą - suplanuota pavakarinė fotosesija. 18:30 mes buvome sodyboje, o jaunieji nei kiek nepervargę nuo bėgimo iš vietos į vietą džiaugėsi draugų kompanija ir giminėm. Apie 19:20 pasidarėme saulėlydžio fotosesiją vietoje, o 19:40 jaunieji galėjo jau ramiai švęsti su savo draugais, na o mes išvažiavome namo besidžiaugdami 3 meninių fotosesijų kadrais. Italijoje gi apskritai visas fokusas dedamas būtent į pavakarį, nes fotografuotis po pietų yra kur kas sunkiau (dėl saulės). Planuojant vestuves Lietuvoje patarčiau stengtis kuo labiau pavėlinti palaiminimo ceremoniją. “Blogiausia” saulė fotosesijai Lietuvoje daugmaž nuo 12 iki 14 valandos. Kur kas geresnė saulė nuo 16 valandos, na ir pati geriausia saulės padėtis – 19-20 valandomis.


Pabroliai ir pamergės – tai ne tik labai gražu, bet ir linksma. Jei turite tokią galimybę – būtinai pasikvieskite savo draugus į pabrolius ir pamerges. Nuotraukos bus tiesiog nuostabios, o gera nuotaika garantuota visą dieną. Tik pasirūpinkite, kad visi būtų apsirengę vienodai. Daug gražių idėjų galima rasti Instagram, Pinterest ir Google Images erdvėse – padarykite tai skoningai ir pamatysite, kaip džiaugsis ne vien tiek jie, bet ir jūs, kai žiūrėsite savo vestuvių nuotraukas. Užsienyje tai “must have” dalykas. Pas mus pastaruoju metu tarsi tai išeina iš mados, o gaila.


Atsisakykite plastiko! Pasakykite ne: plastikiniams papuošalams, drabužių pakaboms, lietsargiams, gėlėms – visam tam, ką (tyčia ar netyčia) gali įamžinti fotografas. Tai negražu, nes nuotraukoje atrodys labai pigiai.Krekenavos regioninis parkas

Jei tuoksitės tik santuokų rūmuose – pagalvokite apie ceremoniją lauke! Neretai dalyvaujame tokiose vestuvėse (labiau Italijoje, nei Lietuvoje), kai pora susituokia lauke. Šiemet tai buvo Krekenavos regioniniame parke, prieš keletą metų – jaunikio tėvų kieme su vaizdu į laukus ir upę – puikus pasirinkimas. Tai yra įmanoma ir tai atrodo labai gražiai, kur kas gražiau, nei santuokų rūmuose, kur viskas vyksta konvejerio būdu.


O čia keletas mano papildomų pastebėjimų – tai, kas tikrai papuoš vestuvių nuotraukas:

· Gražus senovinis automobilis (gali būti ir sovietinis, juos jau galima priskirti prie “vintažo”);

· Naminiai gyvūnai – juos galima pasiimti į fotosesiją arba pakviesti į rytinę fotosesijos dalį;

· Žirgai (bet tik jei mokate su jais elgtis ir nebijote jų, kitaip fotografas fiksuos jūsų įsitempusius veidus, išsigandusias akis);

· Valtys (tik jokiu būdu ne spalvotos plastikinės);

· Saulėtą dieną – akiniai nuo saulės, geriausiai - suderinti, galbūt net nupirkti tik šiai šventei (eBay ar AliExpress galima nebrangiai gauti įdomių formų akinių);

· Gražiai pateikti duona ir vanduo;

· Gyvos lauko gėlės bažnyčios suolų kraštuose (tas pačias gėles vakare galima panaudoti ir sodyboje);

· Vyrui – stilingas laikrodis ir marškinių sąsagos;

· Medinės pakabos jaunosios suknelei ir vyro švarkui.Tikiuosi kurie nors iš šių patarimų jums buvo naudingi, ir jei jūsų DIENA jau nebe už kalnų – linkių jums nuostabios šventės. Nepamirškite, kad visų pirmą – tai JŪSŲ šventė, tad darykite viską taip, kaip patinka būtent JUMS!


#patarimaijaunavedziams #fotografopatarimai #fotografas #vestuviufotografas #vestuviublog #vestuviuplanas #planuojantvestuves #vestuviufotosesija #patarimaijaunavedziams #patarimai #jaunavedziams #fotografasvilniuje #fotografaspanevezyje #fineartfotografas #ilgaiirlaimingai