• Andrej Špilevoj

Fotografo patarimai sodybų savininkams (II dalis)

Pirmoje savo naujausių patarimų dalyje kalbėjau jaunavedžiams, tačiau dabar norėčiau pasikalbėti ir su jumis, brangūs sodybų bei pokylių namų/salių savininkai. Nesu koks nors ypatingas ekspertas, tačiau jau daugelis metų dirbu vestuvėse Lietuvoje, Airijoje ir Italijoje, tad tikiuosi, kad mano patirtis bus naudinga ir jums. Vienus pagirsiu, kitus pakritikuosiu, bet pagrindinis tikslas - patarti, kaip pakelti paslaugų kokybę šioje srityje. Nes jei jūsų kokybės kartelė bus aukšta - mūsų vestuvinės nuotraukos jūsų salėje atrodys taip, kad prisiminti bus smagu visiems. Tad padėdamas jums - padedu ir jaunavedžiams, ir sau. Pabandysiu išdėstyti mintis punktais, kuriuos bus lengviau skaityti ir suprasti, o geriausius - paminėsiu ir paaiškinsiu kodėl.


1. Pradėkime nuo jaunavedžių atvykimo: vis dar neretai tenka dirbti tokioje sodyboje, kurioje neaišku, kas koordinuoja vidinę sodybos veiklą. Atvažiavus nepasitinka joks sodybos darbuotojas, tik jaunavedžių pasamdytas vedėjas. Tokioje vietoje niekas neaišku, ir todėl vakaro eigoje tenka gaišti laiką ieškant tinkamos vietos sveikinimams, bendrai nuotraukai, svečiai neretai braidžioja kas kur, nes niekas nežino, nei kur tualetai, nei kur galima nueiti pasivaikščioti, o kur eiti nevalia. Užsienyje (bet neretai jau ir pas mus) pirmas asmuo, kuris pasitinka visus svečius ir jaunavedžius - renginio prižiūrėtojas arba netgi sodybos savininkas (kas yra ypač pagirtina, pvz. Vila Barbora, Apynių namai, Taujėnų dvaras, Pakruojo dvaras).


2. Jei jūsų sodyboje švenčiamos vestuvės, o pati sodyba nėra prie pagrindinio kelio - kodėl gi padoriai, aiškiai nesužymėjus kelio iki jos??? O jei sodyba dar ir miške... Kiek daug laiko iššvaistyta "braidžiojant" tarp miško kelių ir besinervinant, besipykstant su navigacija tik dėl to, kad savininkai nepasirūpino pakabinti keleto aiškių rodyklių nuo pagrindinio kelio iki sodybos. Ir svarbiausia, kad kai kurios tokios sodybos yra labai gražios, skoningos, turi patogią parkavimosi aikštelę ir daug gražios erdvės - bet nei vieno aiškaus ženklo kaip iki jos nusigauti. Jūs gal nelabai laukiate savo klientų ir savo svečių? Paprastas, bet labai šiltas ir jaukus pavyzdys - Liepų Cottage: Tomos ir Ayoub vestuvės. Skoninga, gražu, lengva pastebėti ir tikrai labai žavu. Ačiū už tai, kad gerbiate mus!3. Jei jūsų sodyboje yra vandens tvenkinys ir joje valtis - pasirūpinkite, kad tai būtų pramoga svečiams, o jaunavedžiams - dar viena smagi vieta fotosesijai. Mąstykite kaip vestuvių verslo atstovas arba pasitarkite su žmonėmis su patirtimi. Tragiškiausia, ką jūs galite padaryti (ir tikrai iki šiol darote) - nusipirkti PLASTIKINĘ spalvotą valtelę ir siūlyti ją fotosesijai jaunavedžiams. Jei jau turite tvenkinį, pasirūpinkite, kad valtis būtų graži, vestuvinės arba meilės tematikos spalvos, arba natūralaus medžio kaimiško stiliaus be jokių užrašų. Jei nieko apie stilių neišmanote, tegul tai būna tiesiog balta valtis, kad ir plastikinė, bet švari, tvarkinga ir balta. Ir kad joje nebūtų vandens. Skamba keistai, bet visa tai iš patirties. Tikrai esame matę ir oranžinių, ir apdraskytų, ir skęstančių, ir be irklų. Čia nusilenkiu prieš Villą Bonitą - jūsų pasakiška valtelė suteikė mums neapsakomai smagią temą fotosesijai. Kiek daug juoko, džiaugsmo, kiek daug šiltų prisiminimų... tebūnie tai įkvėpimas ir kitiems.


4. Pakalbėkime apie saugumą: jei jūsų sodyboje vyksta šventės, jūs privalote pasirūpinti sodybos apšvietimu. PRIVALOTE!!! Tai visai nejuokingas priekaištas. Kas antra sodyba skęsta tamsoje. Kodėl taip griežtai? O todėl, kad jei tokių sodybų savininkai laikytųsi pirmo punkto ir iki vėlaus vakaro praleistų laiką savo sodyboje, jie suprastų, kokia plona virve jie vaikšto. Prieš du metus norėjau nueiti atokiau prie ežero ir nufotografuoti sodybą iš toli. Priėjęs liepto išgirdau besijuokiančius vaikus. Jų buvo apie 5, jauniausias - 3 metų ar panašiai. Aplink - mirtina tamsa. Kur buvo jų tėvai? Kas ten buvo per vaikai? Nežinau. Liepiau jiems grįžti pas tėvus ir pats palydėjau 5 šešėlius iki pokylių salės. Taip ir nesugebėjau įžiūrėti tamsoje, kokie tai buvo vaikai. O kas jei vienas iš jų nukristų nuo liepto? Jums tai būtų jūsų karjeros pabaiga, o kažkam - viso gyvenimo tragedija. Tas pats ir baseinų savininkams: jei jau sugalvojote pasistatyti baseiną sodybos vidury, sugalvokite, kaip apsaugoti savo svečius ir jų vaikus nuo nelaimės. Jei neturite fantazijos, štai kelios mintys: aptverkite baseiną, apšvieskite jį iš vidaus, apšvieskite visą erdvę aplink jį, pakabinkite įspėjamuosius ženklus.


5. Jei turite supynes, tebūna jos papuoštos gėlėmis, prižiūrėtos, saugios ir tinkamoje vietoje. Jei tai pavėsinė - tegul atrodo ji šventiškai, negailėkite jai meilės - papuoškite ją, arba bent jau prižiūrėkite, kad joje būtų švaru. Jei turite erdvę vaikams (kas yra neapsakomai šaunu), tegul ta erdvė lieka saugi ir stebima darbuotojų (geras pavyzdys - Vila Barbora) arba tėvų. Nepamirškite estetikos, nes kiekviena jūsų pastanga - reklama jums. Duokite mums gražią erdvę, o mes mielai įamžinsime jaunavedžius joje (nuotraukoje Villa Bonita):


7. Prižiūrėkite savo sodybas. Iš praeities: vienoje sodyboje vos neįlūžo laiptas, kitoje paskendo irklai, trečioje medinis takelis tiek išpuvo, kad merginų aukštakulniai smigo, kaip žolėje. Kalbant apie žolę: ją irgi reikia prižiūrėti- neapleiskite savo darbovietės. Mes esame jūsų pastangų skleidėjai. Kas kartą atvykę padarome bent keletą nuotraukų vien tik jūsų sukurtos erdvės. Jei ta erdvė graži - nuotraukos keliauja į jaunavedžių galeriją, jas pamato visi svečiai ir jaunavedžių pažįstami. Jūsų pastangos, mūsų dėka, tampa jūsų reklamos įrankių. Naudokitės galimybėmis reklamuotis, tik nepamirškite, kad tam reikia skonio, investicijų ir pastangų.


8. Na o pabaigai leisiu sau užeiti ir į salę: vis dar nustembu pamatęs U reidės formos sustatytus stalus, lūžtančius nuo maisto. Suprantu, kad kai kuriems savininkams taip patiko praeito amžiaus tendencijos, kad iki šiol negali jų atsisakyti. Tačiau tai jau praeitis. Salėje, kurioje stalai sustatyti viena linija niekam nėra patogu: jaunavedžiams labai sunku pakilti ir palikti savo vietas (kaip ir kai kuriems svečiams sėdintiems pagal sieną), vedėjui nepatogu prieiti ir vesti žaidimus, fotografui nepatogu fotografuoti svečius, padavėjams - nešioti maistą ir rinkti lėkštes per svečių galvas, ir patiems svečiams nepatogu bendrauti, nes jie yra įkalinti tarp dviejų kaimynų ir geriausiu atvejų gali dar kalbėtis su keliais sėdinčiais priešais juos. Tad kodėl jūs sustatote stalus raide U, o ne kaip jau senai priimta - atskirais, mažesniais staliukais,? Ir kam, na kam tiek maisto ant stalų? Praėjo tas amžius, kai svečiai ateidavo į vestuves tam, kad prisivalgyti ir prigerti. Pamirškite tuos laikus. Nebūtina sudėti viską, ką mokate gaminti svečiams palei nosį - mažiausiai ko norisi žmogui kol vyksta sveikinimo kalbos, tai žiūrėti į keptą vištą ir uostyti karpį, kuris paserviruotas nuo pat šventės pradžios. Mūsų laikais svečiai ateina ne valgyti, bet linksmintis: jie nori bendrauti ir nebūtinai su šalia sėdinčiais, jie nori šokti, judėti, leisti laiką ir salėje ir lauke, dalyvauti žaidimuose, stebėti savo vaikus - pasirūpinkite, kad šie poreikiai būtų patenkinti ir jūs pamatysite, kokie gražūs atsiliepimai bus apie jus. O perkrauti maistu ir gėrimais stalai, ir tuo labiau sudėti U raide - tai praeitis. Judėkime į ateitį kartu, padėkite mums, o mes padėsime jums, stenkimės dirbti kaip viena komanda, nes nuo kiekvieno iš mūsų priklauso šventės kokybė, todėl kiekvienas joje yra labai svarbus.


Savo mintis pabaigsiu keleto nuotraukų galerija. Tegul ji įkvepia jus, ir ačiū visiems, kas prisidėjo prie šio grožio kūrybos kartu su mumis:


#patarimai #sodyba #pokyliusale #pokyliunamai #fotografopatarimai #vestuves