• Andrej Špilevoj

Kaip išsirinkti fotografą?Naujam sezonui artėjant vis dažniau išgirstame tą patį klausimą - kaip išsirinkti gerą fotografą? Ką gi, galėtumėm pasidalinti savo patirtimi ir papasakoti kuo vadovautumėmės mes:

1. Pradėkite nuo fotografų paieškos. Lietuvoje, be to, ką rekomenduoja draugai ir pažįstami, žinome du gerus fotografų šaltinius: Paslaugos.lt ir Vestuviupadejejas.lt. Jų yra ir dar daugiau, bet šitie du vieni patogiausių. Aišku, dar galima paprašyti rekomendacijų FB, bet tada nenustebkite, kai kitą dieną pamatysite po savo užklausa virš 100 įvairių fotografų pasiūlymų. Ar esate pasiruošę sėdėti valandas ir žiūrėti kiekvieno profailą? Daugelis jų net neturi savo puslapio, todėl teks „skrolinti“ jų FB sienose į apačią ir ieškoti jums naudingos informacijos, nuotraukų, postų. Aukščiau minėtuose puslapiuose galima pasirinkti fotografą pagal miestą, tai jau šiek tiek susiaurina paiešką. Ten pat galite išsiųsti bendrą užklausą, kur galite paminėti savo biudžetą, jei biudžetas - tai pagrindinis atrankos rodiklis. Mūsų patarimas – pasirinkę miestą skirkite valandėlę visų pasiūlymų peržiūrai. Neapsigaukite: pirmi sąraše neturi nieko bendro su kokybę – ir apskritai, eiliškumas tokiuose puslapiuose neturi jokios prasmės, todėl nesitikėkite, kad jei peržiūrėjote pirmus 10 – antrame puslapyje geresnio nieko nerasite. Tikrai rasite.

2. Tinkamą fotografą atsirinksite pradėję nuo jums patinkančių fotografų galerijos peržiūros. Kiekvienas save, bei klientą gerbiantis fotografas turi savo darbų galeriją online. Vieni turi savo asmeninį puslapį, kiti - sukuria albumus savo Facebook paskyroje. Asmeninius puslapius žiūrėti patogiau, nes juose būna daugiau naudingos informacijos, bet ne visi fotografai vargsta su asmeniniais puslapiais, kai kurie tikisi, kad viską, ko jums reikia patys rasite jų FB profailuose. Tad pasikaustykite kantrybe ir pirmyn J

3. Atsirinkite bent keletą jums patinkančių fotografų anketas, nes kai kurie atkris dėl kainos, užimtumo ar kitų priežasčių.

4. Jei jau turite išsirinkę bent 3, pats laikas pasidomėti jų kainomis ir užimtumu. Jei vestuves planuojate iš anksto, greičiausiai užimtumas bus mažesnė problema, nes dauguma fotografų gauna rezervacijas 6-12 mėn. prieš vestuves. Prieš susisiekdami su fotografu, pažiūrėkite, ar jo puslapyje nėra nurodytos užsakytos dienos. Tai sutaupys jums laiko.

5. Kaina – klausimas, sukeliantis daugiausiai diskusijų. Kad būtumėme labiausiai objektyvūs, papasakosime jums, kas sudaro fotografo kainą, bet tikrai nepropaguosime nei pigesnių nei brangesnių variantų:

a. Fotografo paslaugų trukmė (valandos kaina, pusės dienos arba visos dienos paketai)

b. Fotografo įranga (profesionali įranga duoda aštrų ir kokybišką vaizdą, bet ji labai brangi)

c. Nuotraukų retušavimas (Ar fotografas sutvarko nuotraukas? Jei taip, vadinasi, jis praleidžia dar nemažai laiko dirbdamas jums)

d. Fotografo žinomumas-paklausa (kai kurie fotografai yra tiesiog “ant bangos” ir jų darbas kainuoja analogiškai, tokius rezervuoja ir 12 mėn. iki vestuvių, tai ne visada reiškia – geriausia kokybė, čia tiesiog mokate už jų populiarumą, kuris dažnai įgyjamas sunkaus darbo eigoje)

e. Fotografo atsiskaitymo būdas (pvz. profesionalus vestuvinis foto albumas kainuoja apie 100-150 Eurų, kuriuos fotografas įskaičiuoja į savo įkainius)

Mūsų nuoširdus patarimas jauniesiems: jei fotografas įtartinai pigus – peržiūrėkite jo foto galeriją. Jei nuotraukų galerijoje mažai – užklauskite daugiau. Jei fotografas jums per brangus, bet jo nuotraukos jūs apkerėjo – vietoj pilnos dienos užsisakykite verčiau jo paslaugų tik ceremonijai ir fotosesijai gamtoje. Visur kitur tegul fotografuoja draugas, svečias arba vienkartiniai fotoaparatai ant stalų sodyboje. Tokių fotoaparatų juosteles galite siųsti į Photolab (Vivulskio 15, Vilnius), jie jas ne tik išryškins, bet ir nuskenuos, kad turėtumėt juos savo kompiuteryje.

6. Ką gi, praėjote visus punktus ir liko tik 2-3 fotografai? Pats laikas susisiekti su jais ir susitarti dėl susitikimo. Būtent susitikimo metu suprasite, kurį pasirinkti ir štai kodėl:

a. Fotografas – tai jūsų vestuvių šventės dalis, „vedėjas“, iš dalies netgi organizatorius. Susitikę suprasite, ar šio žmogaus charakteris atitinka tą nuotaiką, kurią norite turėti visą šventės dieną. Jei fotografas – intravertas, nesitikėkite iš jo charizmos, ir atvirkščiai.

b. Susitikimo metu galite užduoti daugiau klausimų. Klauskite visko, kas jums svarbu. Fotografui taip pat reikia suprasti jus, suprasti jūsų poreikius, sužinoti daugiau apie jūsų šventę.

c. Susitikimas neprivalo baigtis rezervacija. Galite padėkoti ir pažadėti, kad susisieksite vėliau. Svarbiausia jums – surasti tai, kas tinka jums. Asmeninis bendravimas gali padėti uždėti paskutinius taškus ant “i”.

Ir pabaigai surašysiu tai, kas, mano manymu, yra svarbu ir kas ne (ko nepaminėjau aukščiau):

Svarbu:

  • Kiek laiko tvarkomos nuotraukos

  • Fotografo rekomendacijos (Facebook, Paslaugos.lt ar kitose fotografo puslapiuose)

  • Fotografo etiketas

Nesvarbu:

  • Ar fotografas padaro slideshow ar koliažus (mūsų laikais tai jau nebe privalumas)

  • Ar fotografas išrašo sąskaitą faktūrą

  • Fotografas prašo užstato ar ne

  • Fotografas vietinis ar ne

Linkime jums išsirinkti tai, kas jums geriausia ir tikimės, kad mūsų patarimai jums padės!

#vestuvės #Panevėžys #fineart #fotopaslaugos #patarimai #fotografas #vestuviufotografasvilniuje #vestuviufotografaspanevezyje #Vestuviųfineartfotografas #fotografopatarimai #vestuvi7fotografas